Boards Directory

Board of Supervisors

  • Kevin Morrissey, Chair
  • Helen Tai, Vice-Chair
  • Noel Barrett
  • Paul Cosdon
  • Jim Searing
  • Dennis H. Carney, Township Manager
  • Gretchen K. Rice, (Assistant Township Manager, Secretary-Treasurer)
  • Jordan B. Yeager, Esquire (Solicitor)
  • C. R. Wynn Associates, Inc. (Engineer)

Environmental Advisory Council

  • Ron Moule, Chair
  • Barry Fetterolf, Vice Chair
  • Deirdre Alderfer
  • Eric Allen
  • David Benner, Honorary Life Member (non-voting)
  • Hope Blaythorne
  • John Francis
  • Tamara Lesh
  • Christine Terranova, Secretary (non-voting)
  • Helen Tai, Supervisor Liaison

Historical Architectural Review Board

  • Laurence Peseski, Chair
  • Nancy Ruddle, Vice-Chair
  • Mark Baum Baicker
  • Scott Minnucci
  • Margaret Newman
  • Patrick Pastella
  • Christine Terranova, Administrator (non-voting)
  • Noel Barrett, Supervisor Liaison

Land Preservation Committee

  • James Coan
  • Malcolm Crooks
  • Richard Irwin
  • Phil Johnson
  • Stanely Marcus
  • Edric Mason, Jr.
  • Eva Mazurs
  • Kay McBride
  • Ralph O’Banion
  • Karl Pettit
  • Jean Weiss, Administator (non-voting)
  • Terry W. Clemons, Esquire, Solicitor
  • James Searing, Supervisor Liaison

Parks & Recreation Board

  • Kevin Campbell, Chair
  • Andy Kelly, Vice-chair
  • Pattie Beans-Clark
  • Ralph DiZio
  • Dan DuPont
  • Lori High
  • Don Morrin, Jr.
  • James Trammell
  • Kim Wilson
  • Dudley Rice, CPRP, CPSI, Director of Parks & Recreation
  • Kevin Morrissey, Supervisor Liaison

Planning Commission

  • Peter Brussock
  • Christopher J. Caputo
  • Keith Deussing
  • Jack Durkin
  • Dan Fest
  • Amanda Heller
  • Dan Moser
  • Solicitor Jordan B. Yeager, Esq.
  • Jean Weiss, Administrator (non-voting)
  • Paul Cosdon, Supervisor Liaison

Zoning Hearing Board

  • Joseph Pignitor - Chair
  • Arthur Rosenberg - Vice-Chair
  • Ed Benson - Alternate Member
  • John Fuhrmeister
  • John D. Rodwell, Alternate Member
  • Michael Warden
  • Stephen P. Imms, Esquire, Solicitor

Farm Committee

  • Kaitlin Farbotnik
  • Ron Moule
  • Graham Phillips
  • Stephen Phillips
  • Brian Smith
  • Buz Teacher
  • Kevin Morrissey, Supervisor Liaison

Aquetong Spring Committee

  • Jim Searing, Supervisor Liaison